Duch Antysemityzmu

14 lutego 2016

Antysemityzm według Słownika Języka Polskiego: nienawiść, uprzedzenie i wrogość wobec narodu żydowskiego, związana z nietolerancją i rasizmem. Słowo, pusty frazes w polityce, TV, „na salonach” rzucane na prawo i lewo. Odpowiedzialni i elokwentni redaktorzy (oczywiście niektórzy) starają się narzucić pewien stereotyp – Polak = Antysemita. Oczytani prowadzą bitwę na fakty raz po raz wyciągane z najnowszych publikacji. Jak wyglądała niechęć do narodu żydowskiego w przeszłości? Najlepiej odpowiedzą na to pytanie sami zainteresowani, czyli Polacy i Żydzi żyjący blisko siebie, jako sąsiedzi.

Żarki mała miejscowość w województwie Śląskim, potocznie zwane Żarkami Żydowskimi. W dwudziestoleciu międzywojennym liczba mieszkańców sięgała 5 tysięcy, znaczną cześć stanowiły osoby wyznania mojżeszowego. Żydzi w Żarkach rządzili wszystkim, cały handel i ogromna część produkcji były opanowane przez mniejszość żydowską.

Teraz przeczytajmy, co warto wynieść z lekcji zwanej „Antysemityzmem”, jakie wzorce czerpać, czego może nas nauczyć pokolenie wojny i śmierci: Jestem stale w kontakcie z burmistrzem Klemensem Podlejskim, z przewodniczącą Rady Miejskiej i ówczesną dyrektorką szkoły podstawowej Stanisławą Nowak. Oczywiście odwiedzałem też tą rodzinę, która nas przechowała. Tak długo jak żyła córka tych ludzi. Dzięki nim przeżyliśmy. Do nich mnie ciągnęło. Mowa o Marii i Józefie Płaczek w czasie wojny przechowywali rodzinę Eli Zborowskiego. Każdy nieco obeznany w temacie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co groziło za przechowanie Żydów. Ale wracając do moich lat młodzieńczych w Żarkach. Mniej więcej w roku 1935 pojawiło się wiele rzeczy, których nie było przedtem. Te antysemickie wiatry z zachodu, z Niemiec jakoś widocznie przechodziły przez granicę. Rok 1935, śmierć marszałka Piłsudskiego i napływ propagandy nazistowskiej z kraju, który uraczył nas ciekawym serialem „Nasze Matki, Nasi Ojcowie”. Niemcy, ten sam naród, który teraz wybiela historie własnego kraju. Jestem tylko prostym magistrem Historii, ale istnieje coś takiego w ruchu społecznym jak powielanie wzorców. Mamy dowód na to a nawet tysiące dowodów na to, iż czysty prosty antysemityzm jednak z zachodu pochodził (w warunkach wojny i latach 30-tych, antysemityzm czy brak akceptacji dla wyznania mojżeszowego obecne był wiele wieków wcześniej). Eli Zborowski był prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenie dla Yad Vashem w Nowym Jorku i pełnił funkcję wiceprezesa Światowej Federacji Żydów Polskich. Zmarł 10 września 2012 roku, tęsknił za Żarkami i zawsze pisał o Polsce, jako o swojej ojczyźnie. Byli ludzie tacy, co Żydów wydawali, ale ogrom Polaków ryzykowało życiem, aby swoich przyjaciół ochronić.

Zaczęło się pod koniec lat 40. Partie komunistyczne zjednoczyły się i ustaliły, co zrobić z AK i jak kierować państwem. Zaczęły się aresztowania. Do nas do domu tez przyszli. Pytali mnie, „gdzie twój ojciec bandyta”. Szukali broni. Miałem wtedy 10 lat, ale jakbym miał coś pod ręką, to bym temu oficerowi KBW przywalił w gębę. Szecówka Robert, syn żołnierza Armii Krajowej. Pamiętam dokładnie, że mama gotowała posiłki w wielkich garach. Zapytałem ją w końcu, dla kogo przygotowuje jedzenie. – ach wiesz, pracownicy warsztatu proszą o jedzenie. Pan Bolek, Pan Alfred, Pan Józek tyle mają roboty, tak ciężko pracują. Muszę ich dożywić, bo w domu nie mają za wiele – odpowiedziała mi mama. Ale coś mi się nie zgadzało, bo widziałem ciągle, jak pracownicy zakładu wyciągali drugie śniadanie lub obiad z torby. Po jakimś czasie wszystko zrozumiałem. Bawiąc się raz sam na podwórku usłyszałem szepty rozmów w języku żydowskim, dochodzące z okienka od piwnicy Pilcerów. Kolejna wypowiedź Roberta Szecówki, syna żołnierza Armii Krajowej. Odchodząc od konspiracji i powracając do hasła „Antysemityzm Polski”: Ukraińscy nacjonaliści zajmowali się ich deportacją i wysiedleniami. Widziałem na własne oczy, co robili Ukraińcy w Żarkach i mówię to dzisiaj z pełną odpowiedzialnością. Patrzyłem z okna Pani Maszczyńskiej, jak gromadzili Żydów na Rynku i jak ich później wywieźli. Szecówka Robert jest jednym z najbardziej znanych polskich rysowników i karykaturzystów. Ponownie powtarzam i chciałbym, aby było to jasne: ludzie zepsuci i bez honoru występują w każdym społeczeństwie, ale ogrom Polaków swojego sąsiada chciało ochronić.

Wciąż odgrzewaną lekcję antysemityzmu traktujmy, jako przestrogę. Pamiętajmy, kto był naszym wspólnym wrogiem i kto mobilizował zastępy ukraińskich nacjonalistów. Z przymrużeniem oka spoglądajmy na wywody telewizyjnych „celebrytów” o tym, że każdy Polak to antysemita. Polska przez wieki dla osób wyznania mojżeszowego była schronieniem. Żydzi w Żarkach osiedlili się prawdopodobnie w XVI wieku. Wielu z nich przybyło z Niemiec i Czech, gdzie byli prześladowani. Żydzi byli naszymi sąsiadami, żyliśmy w zgodzie. Oni czuli się Polakami, uznawali Polskę za swój kraj. Mieszkali na naszych ziemiach przez 600 lat – Antysemityzm oczami Józefa Morawca, zmarł 29 grudnia 2009 roku, wychowany w przedwojennych Żarkach.

Żarki to jest dla mnie wszystko. Tam się urodziłem, tam chodziłem do szkoły i tam walczyłem. Ale nie wszyscy Żydzi tak myślą. Jeden z moich kuzynów w Izraelu stale mnie pyta, co ja tam szukam w tych Żarkach. – Do Polski jedziesz? Po co ty jeździsz do tych antysemitów – mówi do mnie. A niech sobie mówi. Jestem związany z Polską i nie dyskutuję z takimi ludźmi, bo mi na zdrowiu zależy i nie chcę się denerwować. Żarki były jak Jeruzalem dla Żydów. Wspomnienia Mordechaja Weinryba, działał w Żydowskim Ruchu Oporu. W jego opowieściach jest wielu Polaków, którzy zdradzili proste zasady etyczne i współpracowali z Niemcami. W jego słowach jest też wiele uznania do Polaków, którzy pomagali i współczuli Żydom. Mordechaj był łącznikiem między Polskim Podziemiem a Żydowskim Ruchem Oporu.

Kto i jaką korzyść ma z propagowania jedynie tej ciemnej karty Polskiej Historii? Dlaczego Niemcy wybielają historie, przerzucając winę na Polaków? 11 milionów istnień ludzkich to dowód, o którym nikt rozsądny nie pozwoli zapomnieć. Kto zyskuje oczerniając Armię Krajową? Pytania, co najmniej na kilkudniowa dyskusję. Jako prosty człowiek i trybik w maszynie systemu jasne jest dla mnie: naród to żywioł. Problemem nie jest przypadek pogromu w małej wsi, tego nie da się usprawiedliwić i trzeba potępić, przeprosić oraz współczuć. Problem pojawia się, gdy mord to doktryna polityczna a to nie Polaków wymysł, lecz Niemców. Propozycja jest bardzo prosta: nowe otwarcie dla „Nasze Matki, Nasi Ojcowie” gdzie nie fikcja będzie fabułą a prawda. Pamięć o winie narodu niemieckiego zawsze musi być żywa inaczej obudzimy się w nowym ładzie gdzie to Polak będzie tym, który nakręcił spirale mordu i antysemityzmu w latach 30-tych i okresie wojny.

Tak że mogę powiedzieć: byli tacy Polacy, którzy tylko czekali na to, jak zabić lub wydać Niemcom. Niestety! A byli i tacy, co ratowali życie rodzinom żydowskim i ryzykowali swoje. Byli tacy, co zginęli, jak znaleźli u nich ukrytego Żyda. Nie wolno uogólniać! – Eli Zborowski.

Relacje osób, które przeżyły ciężkie czasy to skarb dla młodego pokolenia. Nie wciągajmy się w idiotyczne programy publicystyczne z pytaniem przewodnim: Czy Polacy to antysemici? Takie programy tworzą antysemityzm w Polsce.

Łukasz Kuszewski

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Wojciech Cejrowski o opozycji: to oni mówią plugawym językiem przy ośmiorniczkach (video)

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński do opozycji: komuniści i esbecy, precz z łotrami

Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu: 52 proc. respondentów przeciwko PiS. Młodzi ludzie niezadowoleni

Orędzie premier Beaty Szydło: My jesteśmy władzą odpowiedzialną i jeśli na coś się umówiliśmy z obywatelami, to chcemy tego dotrzymać (video)

Donald Tusk wystosował oświadczenie w sprawie sytuacji w Polsce. Apel do prezydenta Dudy

Manifestacje pod Sejmem i Pałacem Prezydenckim. Demonstranci blokowali ul. Wiejską. Interweniowała policja (video)

Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Uwzględniono kilka poprawek

Ostra reakcja posła Kukiz'15 na zachowanie opozycji: "Do jasnej cholery, krzywdę chcecie nam zrobić?!" (video)

Niepewna sytuacja PSL w Sejmie? W związku z odejściem posłanki klub niedługo może przestać istnieć

Jarosław Kaczyński tłumaczy swoje agresywne zachowanie: pewna miara została przekroczona (video)

Kolejne niepokojące zachowanie w Sejmie. Doszło do przepychanek między Petru, a Suskim. Posłowie prawie, że pobili się o mikrofon (video)

Sondaż Polsat News: Janusz Korwin-Mikke liderem opozycji. Europoseł może liczyć na 47,5 proc. głosów poparcia

Krystyna Pawłowicz przed posiedzeniem komisji: zamknijcie mordy! (video)

Gorąca noc w Sejmie. Awantury, okrzyki, wyzwiska. Nie tylko Kaczyński dał się ponieść emocjom (video)

Kaczyński do opozycji: "zamordowaliście mojego brata, jesteście kanaliami!". Awantura nocą w Sejmie (video)

Korwin-Mikke: PiS twierdzi, że sądownictwo opanowane jest przez skorumpowaną SBecką mafię. I zajęło się wyganianiem diabła Belzebubem (video)

Marian Kowalski: Schetyna powinien stracić immunitet i trafić do więzienia (video)

TVP kontynuuje kontrowersyjną narracje: "Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciwko reformie sądownictwa"

Ojciec Rydzyk znowu otrzymał fundusze. PiS kolejny raz szczodre dla duchownego

Niezwykle burzliwe posiedzenie Sejmu; PiS wprowadza poprawkę do projektu ustawy o KRS; opozycja niezadowolona; pod Sejmem czekają ludzie

Czechy zaostrzają prawo wobec uchodźców. Nowelizacja ustawy podpisana

Reakcja społeczeństwa okazała się sukcesem. Opłata paliwowa nie wejdzie w życie. "Cieszymy się z tej decyzji" - mówi opozycja

Para książęca, William i Kate z wizytą w Warszawie. Brytyjscy goście spotkali się z prezydentem Dudą i jego małżonką (video)

Emocjonalne przemówienie uczestniczki Powstania Warszawskiego: Prosimy was, bądźcie mądrzy, bądźcie bogaci w dobroć (video)

Paweł Kukiz: nie do zaakceptowania jest "reforma" sądów polegająca na tym, że jedna tylko partia wskazuje swoich sędziów

Wczorajsze zachowanie członków KOD oburzyło komentatorów. "Porozsiadali się brudnymi tyłkami na pomniku AK jak na pikniku"

Adam Michnik przeklina do dziennikarza TVP Info: Jak ty skur***ynu zmądrzejesz (video)

Demonstracje przed Sejmem. Opozycja oraz KOD manifestują w obronie demokracji i sądownictwa

Krystyna Pawłowicz straszy media utratą koncesji. Chodzi m.in. o „Gazetę Wyborczą”, „TVN” czy „Newsweek”

Ryszard Petru prosi o wsparcie: napisałem list do naszych przyjaciół na całym świecie z prośbą o solidarność

Top