„Krwawy Julek”

14 lutego 2016

Rozliczenie z przeszłością to bolesna droga, podróżując przez historie natrafimy na ogrom radości i męki, natrafimy na honor i tchórzostwo. Najgorsze co możemy spotkać to śmierć, bezcelowa brutalna śmierć. Julian Schubert – dla małej żareckiej społeczności w okresie okupacji to synonim bezwzględności. Żandarm z Żarek koło Częstochowy, postać odpowiedzialna za ogrom morderstw. „Krwawy Julek”, zastępca komendanta żareckiej placówki Żandarmerii.

Komendantem placówki w Żarkach był Jan Bresinschek ps. „Basil”, Jugosłowianin z Gratzu. „Krwawy Julek” podejrzewał przełożonego o kontakt z Armią Krajową. Faktycznie Bresinschek był pomocny, donosił partyzantom o ruchach wojsk niemieckich. Kontakt z „Basilem” został nawiązany jesienią 1944 roku, uczynił to kapelan „Zygmunt”. Początkowo dowództwo 27 dyw. Częstochowskiej AK powzięło decyzje wysadzenia posterunku Żandarmerii w Żarkach. Niestety, odstąpiono od tej decyzji z uwagi na bezpieczeństwo miejscowej ludności. Oznaczało to przedłużenie życia największego kata w okolicy. Oddział AK pod dowództwem „Ponurego” otrzymał rozkaz – czekać. Upragniona wiadomość o wznowieniu akcji „Krwawy Julek” nadeszła 9 listopada 1944 roku. Łącznik z Żarek przekazał informację: „Schubert – Krwawy Julek o godzinie 6 30 z oddziałem żandarmów pojechał szosą w kierunku Złoty Potok – Janów.” Czwartek ostatni dzień kata. Żandarm 9 Listopada o godzinie 6 30 wyjechał na swoją ostatnią obławę w Złoto Potockich lasach.

Był wśród nich Szubert i – dla kontrastu – oficer, któremu już kilkakrotnie zdarzyło się ostrzegać Polaków o grożącym im niebezpieczeństwie, bo byli też tacy Niemcy. Oddział partyzancki wymaszerował z Podlelowia – małej wioski, zawiadamiając po drodze por. „Twardego”, mieszkającego w sąsiedztwie. Komunikat Trafił do „Ponurego”, niestety porucznika leżał chory w Bystrzanowicach. Dowództwo nad akcją przejął porucznik „Bas”. Istnieją dwa dokładne zapisy całej obławy, niezgodności są bardzo drobne. Najprawdopodobniej „Krwawego Julka” zabił żołnierz z Żarek o pseudonimie „Niedźwiedź” a rozkazy wydawali wspólnie „Bas” i „Twardy”. Grupa pierwszego z oficerów liczyła 21 żołnierzy a porucznik „Twardy” dotarł na miejsce obławy z kilkoma partyzantami. Pewny jest obszar zasadzki: rejon „Diabelskich Mostów” – układ skał na szosie Janów – Żarki. Idealny punkt pod względem taktycznym i co najważniejsze w znacznej odległości od zabudowań. Armia Krajowa wybierając „Diabelskie Mosty” uchroniła cywili przed niemiecką zemstą. Wielokrotnie żandarmeria dokonywała akcji odwetowych, zabijała niewinnych ludzi za pomoc partyzantom. Miejsce zasadzki wykluczało jakąkolwiek wioskę, która mogłaby pomagać w zamachu.

Po wielu minutach oczekiwania wyskoczyli zwiadowcy przekazując alfabetem Morse’a sygnał „Jadą”. Napięcie rosło. Wreszcie doleciał odgłos kopyt, a po chwili przed oczami zamaskowanych partyzantów ukazały się wozy konne. Niemal równocześnie padły dwa strzały, jeden, jako znak dla oddziału a kolejny celny. „Niedźwiedź” wykonał wyrok, ludność miasta Żarki zaznała spokoju.

Zadanie: wymierzyć sprawiedliwość na „Krwawym Julku” było wykonane bez strat własnych. Bresnischek żywy i cały znalazł się w Żarkach. Miejscowa ludność odetchnęła z ulgą. Kat i morderca wielu Polaków nie będzie już znęcał się, gnębił i mordował ludność polską z okolicznych wsi i miasteczek.

Relacja mieszkańca Żarek: „Był tam niejaki Szubert, który strasznie rozprawiał się z Polakami. Pamiętam wielu obywateli żareckich przez niego zastrzelonych. Został zabity przez partyzantkę i zakończył się okres gehenny. Od tego momentu Niemcy czuli większe zagrożenie.”

Dzisiaj po tylu latach najbardziej mam przed oczyma Schuberta. To był folksdojcz z poznańskiego. Dobrze pamiętam, jak prowadził Żyda Wajsa, naszego sąsiada z naprzeciwka. Szli od strony Leśniowa, kiedy akurat bawiliśmy się z kolegami na podwórku od ulicy Leśniowskiej. Wajs szedł pierwszy pod pistoletem, ubrany w czarny chałat, w mycce na głowi. Za sobą ciągnął baranią skórę – żona i córki – wyszły na ulice, Szubert zastrzelił Wajsa na ich oczach mówiąc: Tak załatwiamy tych, którzy nie oddają skóry.

Łukasz Kuszewski

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Wojciech Cejrowski o opozycji: to oni mówią plugawym językiem przy ośmiorniczkach (video)

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński do opozycji: komuniści i esbecy, precz z łotrami

Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu: 52 proc. respondentów przeciwko PiS. Młodzi ludzie niezadowoleni

Orędzie premier Beaty Szydło: My jesteśmy władzą odpowiedzialną i jeśli na coś się umówiliśmy z obywatelami, to chcemy tego dotrzymać (video)

Donald Tusk wystosował oświadczenie w sprawie sytuacji w Polsce. Apel do prezydenta Dudy

Manifestacje pod Sejmem i Pałacem Prezydenckim. Demonstranci blokowali ul. Wiejską. Interweniowała policja (video)

Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Uwzględniono kilka poprawek

Ostra reakcja posła Kukiz'15 na zachowanie opozycji: "Do jasnej cholery, krzywdę chcecie nam zrobić?!" (video)

Niepewna sytuacja PSL w Sejmie? W związku z odejściem posłanki klub niedługo może przestać istnieć

Jarosław Kaczyński tłumaczy swoje agresywne zachowanie: pewna miara została przekroczona (video)

Kolejne niepokojące zachowanie w Sejmie. Doszło do przepychanek między Petru, a Suskim. Posłowie prawie, że pobili się o mikrofon (video)

Sondaż Polsat News: Janusz Korwin-Mikke liderem opozycji. Europoseł może liczyć na 47,5 proc. głosów poparcia

Krystyna Pawłowicz przed posiedzeniem komisji: zamknijcie mordy! (video)

Gorąca noc w Sejmie. Awantury, okrzyki, wyzwiska. Nie tylko Kaczyński dał się ponieść emocjom (video)

Kaczyński do opozycji: "zamordowaliście mojego brata, jesteście kanaliami!". Awantura nocą w Sejmie (video)

Korwin-Mikke: PiS twierdzi, że sądownictwo opanowane jest przez skorumpowaną SBecką mafię. I zajęło się wyganianiem diabła Belzebubem (video)

Marian Kowalski: Schetyna powinien stracić immunitet i trafić do więzienia (video)

TVP kontynuuje kontrowersyjną narracje: "Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciwko reformie sądownictwa"

Ojciec Rydzyk znowu otrzymał fundusze. PiS kolejny raz szczodre dla duchownego

Niezwykle burzliwe posiedzenie Sejmu; PiS wprowadza poprawkę do projektu ustawy o KRS; opozycja niezadowolona; pod Sejmem czekają ludzie

Czechy zaostrzają prawo wobec uchodźców. Nowelizacja ustawy podpisana

Reakcja społeczeństwa okazała się sukcesem. Opłata paliwowa nie wejdzie w życie. "Cieszymy się z tej decyzji" - mówi opozycja

Para książęca, William i Kate z wizytą w Warszawie. Brytyjscy goście spotkali się z prezydentem Dudą i jego małżonką (video)

Emocjonalne przemówienie uczestniczki Powstania Warszawskiego: Prosimy was, bądźcie mądrzy, bądźcie bogaci w dobroć (video)

Paweł Kukiz: nie do zaakceptowania jest "reforma" sądów polegająca na tym, że jedna tylko partia wskazuje swoich sędziów

Wczorajsze zachowanie członków KOD oburzyło komentatorów. "Porozsiadali się brudnymi tyłkami na pomniku AK jak na pikniku"

Adam Michnik przeklina do dziennikarza TVP Info: Jak ty skur***ynu zmądrzejesz (video)

Demonstracje przed Sejmem. Opozycja oraz KOD manifestują w obronie demokracji i sądownictwa

Krystyna Pawłowicz straszy media utratą koncesji. Chodzi m.in. o „Gazetę Wyborczą”, „TVN” czy „Newsweek”

Ryszard Petru prosi o wsparcie: napisałem list do naszych przyjaciół na całym świecie z prośbą o solidarność

Top