„Krwawy Julek”

14 lutego 2016

Rozliczenie z przeszłością to bolesna droga, podróżując przez historie natrafimy na ogrom radości i męki, natrafimy na honor i tchórzostwo. Najgorsze co możemy spotkać to śmierć, bezcelowa brutalna śmierć. Julian Schubert – dla małej żareckiej społeczności w okresie okupacji to synonim bezwzględności. Żandarm z Żarek koło Częstochowy, postać odpowiedzialna za ogrom morderstw. „Krwawy Julek”, zastępca komendanta żareckiej placówki Żandarmerii.

Komendantem placówki w Żarkach był Jan Bresinschek ps. „Basil”, Jugosłowianin z Gratzu. „Krwawy Julek” podejrzewał przełożonego o kontakt z Armią Krajową. Faktycznie Bresinschek był pomocny, donosił partyzantom o ruchach wojsk niemieckich. Kontakt z „Basilem” został nawiązany jesienią 1944 roku, uczynił to kapelan „Zygmunt”. Początkowo dowództwo 27 dyw. Częstochowskiej AK powzięło decyzje wysadzenia posterunku Żandarmerii w Żarkach. Niestety, odstąpiono od tej decyzji z uwagi na bezpieczeństwo miejscowej ludności. Oznaczało to przedłużenie życia największego kata w okolicy. Oddział AK pod dowództwem „Ponurego” otrzymał rozkaz – czekać. Upragniona wiadomość o wznowieniu akcji „Krwawy Julek” nadeszła 9 listopada 1944 roku. Łącznik z Żarek przekazał informację: „Schubert – Krwawy Julek o godzinie 6 30 z oddziałem żandarmów pojechał szosą w kierunku Złoty Potok – Janów.” Czwartek ostatni dzień kata. Żandarm 9 Listopada o godzinie 6 30 wyjechał na swoją ostatnią obławę w Złoto Potockich lasach.

Był wśród nich Szubert i – dla kontrastu – oficer, któremu już kilkakrotnie zdarzyło się ostrzegać Polaków o grożącym im niebezpieczeństwie, bo byli też tacy Niemcy. Oddział partyzancki wymaszerował z Podlelowia – małej wioski, zawiadamiając po drodze por. „Twardego”, mieszkającego w sąsiedztwie. Komunikat Trafił do „Ponurego”, niestety porucznika leżał chory w Bystrzanowicach. Dowództwo nad akcją przejął porucznik „Bas”. Istnieją dwa dokładne zapisy całej obławy, niezgodności są bardzo drobne. Najprawdopodobniej „Krwawego Julka” zabił żołnierz z Żarek o pseudonimie „Niedźwiedź” a rozkazy wydawali wspólnie „Bas” i „Twardy”. Grupa pierwszego z oficerów liczyła 21 żołnierzy a porucznik „Twardy” dotarł na miejsce obławy z kilkoma partyzantami. Pewny jest obszar zasadzki: rejon „Diabelskich Mostów” – układ skał na szosie Janów – Żarki. Idealny punkt pod względem taktycznym i co najważniejsze w znacznej odległości od zabudowań. Armia Krajowa wybierając „Diabelskie Mosty” uchroniła cywili przed niemiecką zemstą. Wielokrotnie żandarmeria dokonywała akcji odwetowych, zabijała niewinnych ludzi za pomoc partyzantom. Miejsce zasadzki wykluczało jakąkolwiek wioskę, która mogłaby pomagać w zamachu.

Po wielu minutach oczekiwania wyskoczyli zwiadowcy przekazując alfabetem Morse’a sygnał „Jadą”. Napięcie rosło. Wreszcie doleciał odgłos kopyt, a po chwili przed oczami zamaskowanych partyzantów ukazały się wozy konne. Niemal równocześnie padły dwa strzały, jeden, jako znak dla oddziału a kolejny celny. „Niedźwiedź” wykonał wyrok, ludność miasta Żarki zaznała spokoju.

Zadanie: wymierzyć sprawiedliwość na „Krwawym Julku” było wykonane bez strat własnych. Bresnischek żywy i cały znalazł się w Żarkach. Miejscowa ludność odetchnęła z ulgą. Kat i morderca wielu Polaków nie będzie już znęcał się, gnębił i mordował ludność polską z okolicznych wsi i miasteczek.

Relacja mieszkańca Żarek: „Był tam niejaki Szubert, który strasznie rozprawiał się z Polakami. Pamiętam wielu obywateli żareckich przez niego zastrzelonych. Został zabity przez partyzantkę i zakończył się okres gehenny. Od tego momentu Niemcy czuli większe zagrożenie.”

Dzisiaj po tylu latach najbardziej mam przed oczyma Schuberta. To był folksdojcz z poznańskiego. Dobrze pamiętam, jak prowadził Żyda Wajsa, naszego sąsiada z naprzeciwka. Szli od strony Leśniowa, kiedy akurat bawiliśmy się z kolegami na podwórku od ulicy Leśniowskiej. Wajs szedł pierwszy pod pistoletem, ubrany w czarny chałat, w mycce na głowi. Za sobą ciągnął baranią skórę – żona i córki – wyszły na ulice, Szubert zastrzelił Wajsa na ich oczach mówiąc: Tak załatwiamy tych, którzy nie oddają skóry.

Łukasz Kuszewski

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Włodzimierz Czarzasty: SLD rzuci na pewno kandydaturę na prezydenta Warszawy

Ogromna fala przemocy seksualnej w Rzymie

Polacy chcą rozszerzenia obrony koniecznej

Konstanty Radziwiłł: służba zdrowia nie może działać dla zysku

Angela Merkel krytykuje Donalda Trumpa: uważamy każde militarne rozwiązanie za absolutnie niewłaściwe

Bronisław Komorowski krytykuje Andrzeja Dudę za jego działania dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości (video)

Polacy czują się bezpiecznie w Polsce, jednak sceptycznie oceniają potencjał militarny kraju

Jadwiga Staniszkis krytykuje Andrzeja Dudę: ludzie tego pokroju, bez charyzmy, powinni usuwać się w cień

Jarosław Wałęsa: mój ojciec jest bardzo wybuchowym politykiem (...) Tłumaczę mu, żeby się troszeczkę dystansował od bieżącej polityki (video)

Tomasz Piątek, autor książki o Antonim Macierewiczu zapowiedział pozwy przeciwko prawicowym mediom

Andrzej Duda na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezes TVP Jacek Kurski miał wypadek samochodowy

Tragedia w Meksyku. Trzęsienie ziemi zabiło co najmniej 224 osoby (video)

Witold Waszczykowski docenił zachowanie Donalda Trumpa

Kidawa-Błońska: zawsze może być lepszy szef partii, ale szefa partii zmienia się w demokratycznych wyborach

Przeprowadzono ekshumacje kolejnej ofiary katastrofy w Smoleńsku. Rodzina była przeciwna tym działaniom

Patryk Jaki o sprawie noworodka z Białogardu: intuicja mi podpowiada, że ci rodzice mogą mieć wiele racji (video)

Podkomisja smoleńska rozpada się? Kolejni eksperci Macierewicza opuszczają prezydium

Zbigniew Stonoga zaniepokojony o swoje życie. „Czy oni chcą mnie zabić?”

Paweł Kukiz krytykuje politykę przyjmowania uchodźców do państw europejskich

Rafał Ziemkiewicz uderza w PiS. Publicysta stawia Kukiza przed Kaczyńskim

Adam Hofman: prezydent uznał, że rola, aby tylko jeździć i otwierać różne ładne miejsca, nie jest dla niego wystarczająca (video)

Konrad Berkowicz: wielu wychowanków Korwin-Mikkego jest w Sejmie - być może niektórzy do niego wrócą (video)

Patryk Jaki: Europa będzie zmuszona do przemyślenia na nowo postulatu zaostrzenia kar, włącznie z wprowadzeniem kary śmierci

Zamieszanie wokół Cejrowskiego. Podróżnikowi wypomniano słowa o Szczecinie, który jego zdaniem "nie jest polskim miastem" (video)

MON chce kupić elementy obrony powietrznej Patriot. Trwają rozmowy, jednak Polska może nie uzyskać tego, czego oczekuje

Kolejny huragan uderzy w Karaiby. Ogłoszono stan pogotowia

Dekoncentracja mediów na ostatniej prostej

Zakonnicy w Belgii nadal będą wykonywać eutanazję. Duchowni nie posłuchali rady papieża Franciszka

Antonii Macierewicz zamierza kupić francuskie okręty podwodne

Top