Unijne gierki

14 lutego 2016

W kwietniu 2014 roku Radosław Sikorski powiedział stanowczo, iż Unia Ukrainy nie sprzeda i jest tego pewien. Dodał, że nie widzi perspektyw na to, aby Rosja wycofała się z ofensywy. Jakie fakty przywitały rok 2015?

Federica Mogherini w publicznych wypowiedziach czaruje i hipnotyzuje mówiąc o stanowczej postawie. Określa kierunek polityki, jako kontynuacja twardych zasad w związku z postępowaniem Rosji i stwierdza, iż nie ma miejsca na normalizację ani powrotu do stanu „business as usual” aczkolwiek zostawia furtkę do dialogu. To jest taka mała oficjalna gierka, aby pokazać trwałość i spójność wielkiego europejskiego przymierza natomiast ogromne są obawy, iż ta trwałość i spójność legnie w gruzach. Głos z Brukseli interpretując najnowszy dokument przygotowany przez unijne służby dyplomatyczne stwierdza, że Unia jest gotowa do normalizacji sytuacji z Rosją. Normalizacji, jakim kosztem?

Komisja Europejska zgodziła się na to, aby Rosja wybrała państwa, które nadal sankcjami na takie produkty jak nabiał i mięso będą objęte. Brawo Komisjo! Unia naiwnie twierdzi, że Rosja będzie się kierować uczciwie względami sanitarnymi w wyborze partnerów. Prawdopodobnie to jednak kraje takie jak Polska, które są naturalnie w strefie wpływów ZSRR, przepraszam Rosji, niestety ucierpią. W prosty sposób mówiąc: embargo zostaje a wy krok po kroku wracacie pod nasze skrzydła – tak może powiedzieć Putin. Czy to zdrada? Królowa unijnej dyplomacji wie najlepiej, co to jest, tak jak wiedziała, co robi wstępując do młodzieżówki partii komunistycznej. A co na to Grzegorz Schetyna?

– Nikt nie mówił o tym, że sankcje należy zmniejszyć, zawiesić, znieść. Nie było takiego głosu – podkreślił minister

Czyżby Grzegorz zaspał? Tylko ciekawe czy z lenistwa? Tymczasem Francja jest pierwszym szczęściarzem wytypowanym przez rosyjski nadzór sanitarny. Francuska wieprzowina już jedzie do Moskwy!
Kolejne niepokojące wydarzenie to wizyta Wladimira Putina w Budapeszcie. Viktor Orban wykazał się sprytem a Unia dostała policzek. To dowód na to, że Viktor chce rozdawać karty w nowym europejskim porządku, przynajmniej w Europie środkowej. Węgry zaprosiły Putina pod pretekstem „wizyty roboczej”, takiego sformułowania unijna dyplomacja nie precyzuje, więc to wygodna furtka do rozmowy o czymkolwiek. Taki gest Orbana oznacza wyłamanie się z decyzji Unii o zaprzestaniu dwustronnych spotkań z Rosją. Na marginesie tego precedensu, takie zarządzenie unijne to monopol na rozmowy dla najpotężniejszych, czyli dla Berlina i Paryża. Spotkanie Orbana z Putniem odbędzie się 17 lutego.

Tymczasem Siergiej Ławrow wmawia publice, że Rosja jest gotowa do dialogu a Europa tego dialogu nie chce. Czym jest dialog dla Ławrowa? Dostał prezent od „królowej dyplomacji unijnej” i porozumienie gospodarcze, jako narzędzie nacisku na kraje byłego bloku wschodniego. Wydaje się, że jeden człowiek myśli trzeźwo i jest to Viktor Orban. Jak tak będą wyglądały rozgrywki Unia kontra Rosja to w roku 2016 możemy obudzić się w nowej wielkiej Unii, tej wschodniej. Radykalne rozwiązanie wydaje się mało realne, ale niestety wszystko wskazuje na to, że ktoś nas sprzedaje! Wielki piewca pokoju na świecie Wladimir Putin kiedyś zwrócił uwagę na to, że problemem Unii jest poszerzenie składu o kraje byłego bloku sowieckiego. Możliwe, że takie stwierdzenie w zaciszu unijnych gabinetów jest promowane. Jeżeli tak jest to już nie chodzi o Ukrainę, ale o Europę Środkowo-Wschodnią.

Łukasz Kuszewski

źródło zdjęcia: wspkorczak.eu

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Wojciech Cejrowski o opozycji: to oni mówią plugawym językiem przy ośmiorniczkach (video)

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński do opozycji: komuniści i esbecy, precz z łotrami

Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu: 52 proc. respondentów przeciwko PiS. Młodzi ludzie niezadowoleni

Orędzie premier Beaty Szydło: My jesteśmy władzą odpowiedzialną i jeśli na coś się umówiliśmy z obywatelami, to chcemy tego dotrzymać (video)

Donald Tusk wystosował oświadczenie w sprawie sytuacji w Polsce. Apel do prezydenta Dudy

Manifestacje pod Sejmem i Pałacem Prezydenckim. Demonstranci blokowali ul. Wiejską. Interweniowała policja (video)

Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Uwzględniono kilka poprawek

Ostra reakcja posła Kukiz'15 na zachowanie opozycji: "Do jasnej cholery, krzywdę chcecie nam zrobić?!" (video)

Niepewna sytuacja PSL w Sejmie? W związku z odejściem posłanki klub niedługo może przestać istnieć

Jarosław Kaczyński tłumaczy swoje agresywne zachowanie: pewna miara została przekroczona (video)

Kolejne niepokojące zachowanie w Sejmie. Doszło do przepychanek między Petru, a Suskim. Posłowie prawie, że pobili się o mikrofon (video)

Sondaż Polsat News: Janusz Korwin-Mikke liderem opozycji. Europoseł może liczyć na 47,5 proc. głosów poparcia

Krystyna Pawłowicz przed posiedzeniem komisji: zamknijcie mordy! (video)

Gorąca noc w Sejmie. Awantury, okrzyki, wyzwiska. Nie tylko Kaczyński dał się ponieść emocjom (video)

Kaczyński do opozycji: "zamordowaliście mojego brata, jesteście kanaliami!". Awantura nocą w Sejmie (video)

Korwin-Mikke: PiS twierdzi, że sądownictwo opanowane jest przez skorumpowaną SBecką mafię. I zajęło się wyganianiem diabła Belzebubem (video)

Marian Kowalski: Schetyna powinien stracić immunitet i trafić do więzienia (video)

TVP kontynuuje kontrowersyjną narracje: "Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciwko reformie sądownictwa"

Ojciec Rydzyk znowu otrzymał fundusze. PiS kolejny raz szczodre dla duchownego

Niezwykle burzliwe posiedzenie Sejmu; PiS wprowadza poprawkę do projektu ustawy o KRS; opozycja niezadowolona; pod Sejmem czekają ludzie

Czechy zaostrzają prawo wobec uchodźców. Nowelizacja ustawy podpisana

Reakcja społeczeństwa okazała się sukcesem. Opłata paliwowa nie wejdzie w życie. "Cieszymy się z tej decyzji" - mówi opozycja

Para książęca, William i Kate z wizytą w Warszawie. Brytyjscy goście spotkali się z prezydentem Dudą i jego małżonką (video)

Emocjonalne przemówienie uczestniczki Powstania Warszawskiego: Prosimy was, bądźcie mądrzy, bądźcie bogaci w dobroć (video)

Paweł Kukiz: nie do zaakceptowania jest "reforma" sądów polegająca na tym, że jedna tylko partia wskazuje swoich sędziów

Wczorajsze zachowanie członków KOD oburzyło komentatorów. "Porozsiadali się brudnymi tyłkami na pomniku AK jak na pikniku"

Adam Michnik przeklina do dziennikarza TVP Info: Jak ty skur***ynu zmądrzejesz (video)

Demonstracje przed Sejmem. Opozycja oraz KOD manifestują w obronie demokracji i sądownictwa

Krystyna Pawłowicz straszy media utratą koncesji. Chodzi m.in. o „Gazetę Wyborczą”, „TVN” czy „Newsweek”

Ryszard Petru prosi o wsparcie: napisałem list do naszych przyjaciół na całym świecie z prośbą o solidarność

Top