Unijne gierki

14 lutego 2016

W kwietniu 2014 roku Radosław Sikorski powiedział stanowczo, iż Unia Ukrainy nie sprzeda i jest tego pewien. Dodał, że nie widzi perspektyw na to, aby Rosja wycofała się z ofensywy. Jakie fakty przywitały rok 2015?

Federica Mogherini w publicznych wypowiedziach czaruje i hipnotyzuje mówiąc o stanowczej postawie. Określa kierunek polityki, jako kontynuacja twardych zasad w związku z postępowaniem Rosji i stwierdza, iż nie ma miejsca na normalizację ani powrotu do stanu „business as usual” aczkolwiek zostawia furtkę do dialogu. To jest taka mała oficjalna gierka, aby pokazać trwałość i spójność wielkiego europejskiego przymierza natomiast ogromne są obawy, iż ta trwałość i spójność legnie w gruzach. Głos z Brukseli interpretując najnowszy dokument przygotowany przez unijne służby dyplomatyczne stwierdza, że Unia jest gotowa do normalizacji sytuacji z Rosją. Normalizacji, jakim kosztem?

Komisja Europejska zgodziła się na to, aby Rosja wybrała państwa, które nadal sankcjami na takie produkty jak nabiał i mięso będą objęte. Brawo Komisjo! Unia naiwnie twierdzi, że Rosja będzie się kierować uczciwie względami sanitarnymi w wyborze partnerów. Prawdopodobnie to jednak kraje takie jak Polska, które są naturalnie w strefie wpływów ZSRR, przepraszam Rosji, niestety ucierpią. W prosty sposób mówiąc: embargo zostaje a wy krok po kroku wracacie pod nasze skrzydła – tak może powiedzieć Putin. Czy to zdrada? Królowa unijnej dyplomacji wie najlepiej, co to jest, tak jak wiedziała, co robi wstępując do młodzieżówki partii komunistycznej. A co na to Grzegorz Schetyna?

– Nikt nie mówił o tym, że sankcje należy zmniejszyć, zawiesić, znieść. Nie było takiego głosu – podkreślił minister

Czyżby Grzegorz zaspał? Tylko ciekawe czy z lenistwa? Tymczasem Francja jest pierwszym szczęściarzem wytypowanym przez rosyjski nadzór sanitarny. Francuska wieprzowina już jedzie do Moskwy!
Kolejne niepokojące wydarzenie to wizyta Wladimira Putina w Budapeszcie. Viktor Orban wykazał się sprytem a Unia dostała policzek. To dowód na to, że Viktor chce rozdawać karty w nowym europejskim porządku, przynajmniej w Europie środkowej. Węgry zaprosiły Putina pod pretekstem „wizyty roboczej”, takiego sformułowania unijna dyplomacja nie precyzuje, więc to wygodna furtka do rozmowy o czymkolwiek. Taki gest Orbana oznacza wyłamanie się z decyzji Unii o zaprzestaniu dwustronnych spotkań z Rosją. Na marginesie tego precedensu, takie zarządzenie unijne to monopol na rozmowy dla najpotężniejszych, czyli dla Berlina i Paryża. Spotkanie Orbana z Putniem odbędzie się 17 lutego.

Tymczasem Siergiej Ławrow wmawia publice, że Rosja jest gotowa do dialogu a Europa tego dialogu nie chce. Czym jest dialog dla Ławrowa? Dostał prezent od „królowej dyplomacji unijnej” i porozumienie gospodarcze, jako narzędzie nacisku na kraje byłego bloku wschodniego. Wydaje się, że jeden człowiek myśli trzeźwo i jest to Viktor Orban. Jak tak będą wyglądały rozgrywki Unia kontra Rosja to w roku 2016 możemy obudzić się w nowej wielkiej Unii, tej wschodniej. Radykalne rozwiązanie wydaje się mało realne, ale niestety wszystko wskazuje na to, że ktoś nas sprzedaje! Wielki piewca pokoju na świecie Wladimir Putin kiedyś zwrócił uwagę na to, że problemem Unii jest poszerzenie składu o kraje byłego bloku sowieckiego. Możliwe, że takie stwierdzenie w zaciszu unijnych gabinetów jest promowane. Jeżeli tak jest to już nie chodzi o Ukrainę, ale o Europę Środkowo-Wschodnią.

Łukasz Kuszewski

źródło zdjęcia: wspkorczak.eu

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Włodzimierz Czarzasty: SLD rzuci na pewno kandydaturę na prezydenta Warszawy

Ogromna fala przemocy seksualnej w Rzymie

Polacy chcą rozszerzenia obrony koniecznej

Konstanty Radziwiłł: służba zdrowia nie może działać dla zysku

Angela Merkel krytykuje Donalda Trumpa: uważamy każde militarne rozwiązanie za absolutnie niewłaściwe

Bronisław Komorowski krytykuje Andrzeja Dudę za jego działania dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości (video)

Polacy czują się bezpiecznie w Polsce, jednak sceptycznie oceniają potencjał militarny kraju

Jadwiga Staniszkis krytykuje Andrzeja Dudę: ludzie tego pokroju, bez charyzmy, powinni usuwać się w cień

Jarosław Wałęsa: mój ojciec jest bardzo wybuchowym politykiem (...) Tłumaczę mu, żeby się troszeczkę dystansował od bieżącej polityki (video)

Tomasz Piątek, autor książki o Antonim Macierewiczu zapowiedział pozwy przeciwko prawicowym mediom

Andrzej Duda na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezes TVP Jacek Kurski miał wypadek samochodowy

Tragedia w Meksyku. Trzęsienie ziemi zabiło co najmniej 224 osoby (video)

Witold Waszczykowski docenił zachowanie Donalda Trumpa

Kidawa-Błońska: zawsze może być lepszy szef partii, ale szefa partii zmienia się w demokratycznych wyborach

Przeprowadzono ekshumacje kolejnej ofiary katastrofy w Smoleńsku. Rodzina była przeciwna tym działaniom

Patryk Jaki o sprawie noworodka z Białogardu: intuicja mi podpowiada, że ci rodzice mogą mieć wiele racji (video)

Podkomisja smoleńska rozpada się? Kolejni eksperci Macierewicza opuszczają prezydium

Zbigniew Stonoga zaniepokojony o swoje życie. „Czy oni chcą mnie zabić?”

Paweł Kukiz krytykuje politykę przyjmowania uchodźców do państw europejskich

Rafał Ziemkiewicz uderza w PiS. Publicysta stawia Kukiza przed Kaczyńskim

Adam Hofman: prezydent uznał, że rola, aby tylko jeździć i otwierać różne ładne miejsca, nie jest dla niego wystarczająca (video)

Konrad Berkowicz: wielu wychowanków Korwin-Mikkego jest w Sejmie - być może niektórzy do niego wrócą (video)

Patryk Jaki: Europa będzie zmuszona do przemyślenia na nowo postulatu zaostrzenia kar, włącznie z wprowadzeniem kary śmierci

Zamieszanie wokół Cejrowskiego. Podróżnikowi wypomniano słowa o Szczecinie, który jego zdaniem "nie jest polskim miastem" (video)

MON chce kupić elementy obrony powietrznej Patriot. Trwają rozmowy, jednak Polska może nie uzyskać tego, czego oczekuje

Kolejny huragan uderzy w Karaiby. Ogłoszono stan pogotowia

Dekoncentracja mediów na ostatniej prostej

Zakonnicy w Belgii nadal będą wykonywać eutanazję. Duchowni nie posłuchali rady papieża Franciszka

Antonii Macierewicz zamierza kupić francuskie okręty podwodne

Top