Zapomniana Historia

14 lutego 2016

„Kowalski”

Częstochowa, mroźny piątek, nieopodal Jasnej Góry wydano ostatni rozkaz gen. Leopolda Okulickiego. 19 stycznia 1945 roku nadzieja miesza się z bezsilnością. „Ludzie lasu” zostają wezwani do poddania i pracy u podstaw. Rozkaz generała nawołuje do walki „legalnej”: „Obecne zwycięstwo sowieckie nie kończy wojny. Nie wolno nam ani na chwilę tracić wiary, że wojna ta skończyć się może jedynie zwycięstwem jedynie słusznej Sprawy, tryumfem dobra nad złem, wolności nad niewolnictwem.” W sposób wzniosły Polacy wzywani są do walki o duch narodu: „Polska, według rosyjskiej receptury, nie jest tą Polską, o którą bijemy się szósty rok z Niemcami, dla której popłynęło morze krwi polskiej i przecierpiano ogrom męki i zniszczenie Kraju. Walki z Sowietami nie chcemy prowadzić, ale nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym społecznie Państwie Polskim.” Ile cierpienia jest w stanie znieść „Mesjasz narodów”?

W 1976 roku Antoni Marszałek poczynił starania o krótki odpis działalności w „BCh”. 02.08.1976 roku dostał informację zwrotną, Zakład Historii Ruchu Ludowego takiej notki wystawić nie może. Nakazano stworzenie opisu w oparcie o świadków oraz akceptację terenowej instancji ZSL lub ZBoWiD. Krótki opis działalności konspiracyjnej został stworzony w 1977 roku.

Życiorys ukazuje losy całej rodziny i zaangażowanie w walkę z okupantem. Antoni Marszałek syn Piotra i Walerii z Cichoniów, najmłodszy z trójki braci. Jedyny świadek rodzinnego dramatu, który wojnę przeżył. Wstąpił do organizacji podziemnej „Rocha”, „BCh” w Czatachowie gm. Żarki 15 października 1942 roku za namową brata Leona. Po złożonej przysiędze przyjął pseudonim „Kowalski”. Postacią niezwykle barwną w całej opowieści jest Leon Marszałek, przed wojną zawodowy wojskowy. Po kampanii wrześniowej trafił do jednego z obozów na terenie Rosji, zbiegł, maszerując około sześciu miesięcy, dotarł do domu. Za zgodą dowództwa „BCh” założył oddział „Czatachowa”. Prowadził szkolenia wojskowe dla „Ludzi Lasu” i zorganizował magazyn z bronią. Antoni, jako żołnierz „BCh” został ujęty pod pozycją trzecią, pierwszy był dowódca Leon a miejsce drugie należało do kolejnego z domu Marszałków Józefa. Cała Placówka „Czatachowa” to twór kierowany i szkolony przez trójkę braci. Oddział „Czatachowa” zakończył swoją działalność 6 grudnia 1943 roku, Leona i Józefa rozstrzelano na oczach matki Walerii, Antoni zdołał zbiec. Powód egzekucji: magazyn z bronią w domu Marszałków oraz dowodzenie grupą konspiracyjna o charakterze zbrojnym. Dokumenty nie wyjaśniają źródła wiedzy żandarmów. Przekazy słowne zgodnie stwierdzają zdradę jednego z towarzyszy. Motywacja zdrajcy nie jest do końca znana. Grupa we wszystkich opracowaniach monograficznych jest pomijana, co dziwi, ponieważ Leon Marszałek przeprowadzał szkolenia wojskowe nie tylko dla oddziału, „Czatachowa”, ale również dla oddziału partyzanckiego „Mietek” Mieczysława Filipczaka. 13 czerwca 1944 roku w domu Antoniego ponownie pojawili się żandarmi, nie zastając celu, oprawcy brutalnie zamordowali Walerię Marszałek. „Kowalski” od śmierci braci wg. dokumentów wstąpił do oddziału „Mietka”, była to legenda stworzono dla ZHRL. Antoni Marszałek został jednym z żołnierzy „Ponurego”, Jerzy Kurpiński dowódca oddziału „AK” działającego na terenie Ziemi Częstochowskiej. Sytuacja polityczna w latach 70-tych zmuszała byłych żołnierzy Armii Krajowej do kłamstwa. Osobie związanej z „AK” w erze PRL-u nie przysługiwały żadne świadczenia a starania o jakiekolwiek formy renty kończyły się porażką. Najmłodszy z trójki braci najprawdopodobniej bał się kolejnej zdrady i jego jedynym wyjściem był ukłon w stronę „AK”. Antoni po rozkazie z 19 stycznia błąkał się po lasach wraz z druhami, do domu powrócił w 1947 roku. Jeden z przekazów w okresie od 1945 do 1947 umiejscawia „Kowalskiego” w grupie „Warszyca”. Stanisław Sojczyński dowódca „KWP”, podporucznik Wojska Polskiego w okresie przedwojennym i w trakcie kampanii wrześniowej.

Antoni nigdy nie dostał nic, co miało w jakikolwiek sposób spłacić dług ojczyzny wobec zaangażowania i strat, które poniósł. Wręcz przeciwnie, został wydany wyrok, Antoni Marszałek „Kowalski” miał zginąć. Żołnierz „BCh” następnie niezłomny w barwach „AK”, stracił wszystko, co najcenniejsze.

Łukasz Kuszewski

Skróty:

AK – Armia Krajowa
BCh – Bataliony Chłopskie
KWP – Konspiracyjne Wojsko Polskie
ZHRL – Zakład Historii Ruchu Ludowego
ZSL – Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
ZBoWiD – Związek Bojowników o Wolność i Demokracje

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Włodzimierz Czarzasty: SLD rzuci na pewno kandydaturę na prezydenta Warszawy

Ogromna fala przemocy seksualnej w Rzymie

Polacy chcą rozszerzenia obrony koniecznej

Konstanty Radziwiłł: służba zdrowia nie może działać dla zysku

Angela Merkel krytykuje Donalda Trumpa: uważamy każde militarne rozwiązanie za absolutnie niewłaściwe

Bronisław Komorowski krytykuje Andrzeja Dudę za jego działania dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości (video)

Polacy czują się bezpiecznie w Polsce, jednak sceptycznie oceniają potencjał militarny kraju

Jadwiga Staniszkis krytykuje Andrzeja Dudę: ludzie tego pokroju, bez charyzmy, powinni usuwać się w cień

Jarosław Wałęsa: mój ojciec jest bardzo wybuchowym politykiem (...) Tłumaczę mu, żeby się troszeczkę dystansował od bieżącej polityki (video)

Tomasz Piątek, autor książki o Antonim Macierewiczu zapowiedział pozwy przeciwko prawicowym mediom

Andrzej Duda na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezes TVP Jacek Kurski miał wypadek samochodowy

Tragedia w Meksyku. Trzęsienie ziemi zabiło co najmniej 224 osoby (video)

Witold Waszczykowski docenił zachowanie Donalda Trumpa

Kidawa-Błońska: zawsze może być lepszy szef partii, ale szefa partii zmienia się w demokratycznych wyborach

Przeprowadzono ekshumacje kolejnej ofiary katastrofy w Smoleńsku. Rodzina była przeciwna tym działaniom

Patryk Jaki o sprawie noworodka z Białogardu: intuicja mi podpowiada, że ci rodzice mogą mieć wiele racji (video)

Podkomisja smoleńska rozpada się? Kolejni eksperci Macierewicza opuszczają prezydium

Zbigniew Stonoga zaniepokojony o swoje życie. „Czy oni chcą mnie zabić?”

Paweł Kukiz krytykuje politykę przyjmowania uchodźców do państw europejskich

Rafał Ziemkiewicz uderza w PiS. Publicysta stawia Kukiza przed Kaczyńskim

Adam Hofman: prezydent uznał, że rola, aby tylko jeździć i otwierać różne ładne miejsca, nie jest dla niego wystarczająca (video)

Konrad Berkowicz: wielu wychowanków Korwin-Mikkego jest w Sejmie - być może niektórzy do niego wrócą (video)

Patryk Jaki: Europa będzie zmuszona do przemyślenia na nowo postulatu zaostrzenia kar, włącznie z wprowadzeniem kary śmierci

Zamieszanie wokół Cejrowskiego. Podróżnikowi wypomniano słowa o Szczecinie, który jego zdaniem "nie jest polskim miastem" (video)

MON chce kupić elementy obrony powietrznej Patriot. Trwają rozmowy, jednak Polska może nie uzyskać tego, czego oczekuje

Kolejny huragan uderzy w Karaiby. Ogłoszono stan pogotowia

Dekoncentracja mediów na ostatniej prostej

Zakonnicy w Belgii nadal będą wykonywać eutanazję. Duchowni nie posłuchali rady papieża Franciszka

Antonii Macierewicz zamierza kupić francuskie okręty podwodne

Top